Szczecin przeznacza pół miliona złotych na zieloną przestrzeń przed budynkami mieszkalnymi

Szczecin przeznacza pół miliona złotych na zieloną przestrzeń przed budynkami mieszkalnymi

Rozpoczęła się nowa odsłona inicjatywy pod nazwą „Zielone Przedogródki Szczecina”, która umożliwia wspólnotom mieszkaniowym ubieganie się o dofinansowanie. Miasto Szczecin przeznaczyło na tę edycję programu 500 000 złotych, a zgłoszenia są już przyjmowane do 1 marca.

Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta odpowiedzialny za tematykę mieszkaniową, wyjaśnia, że możliwe do sfinansowania są różne działania związane z zielenią miejską. Mogą to być na przykład nowe nasadzenia, zielone żywopłoty czy obszary trawiaste.

Jak dodaje Klek, gmina w ramach tej inicjatywy pokrywa do 75% kosztów realizacji projektów. Wnioski o wsparcie mogą składać wspólnoty mieszkaniowe, które posiadają uprawnienia do korzystania z terenów miejskich przylegających do ich nieruchomości.

Warto przypomnieć, że program „Zielone Przedogródki Szczecina” został uruchomiony w 2015 roku. Do dziś udało się zrealizować ponad 70 projektów związanych z tym programem. W samym 2023 roku zagospodarowano trzy przedogródki, te znajdują się przy ul. Bolesława Śmiałego 18 i 22 oraz ul. Pięknej 1.

Przez dziesięć lat funkcjonowania programu „Zielone Przedogródki Szczecina”, udało się przekonać mieszkańców, że przestrzeń przed wejściem do kamienicy może być estetycznie zaaranżowana. Najbardziej spektakularne efekty tej inicjatywy widać przed kamienicami przy al. Jana Pawła II, ul. Bolesława Śmiałego, ul. Monte Cassino, ul. Śląskiej, ul. Piastów, ul. Wielkopolskiej.