Wałcz stawia na zieloną energię: plan rozwoju oparty na wodorze

Wałcz stawia na zieloną energię: plan rozwoju oparty na wodorze

Zakątek dla miłośników grzybobrania, unikalny w Polsce most wiszący nad jeziorem, Centralny Ośrodek Sportu, enigmatyczna magnetyczna górka czy urokliwe jeziora Raduń i Zamkowe stanowią niezwykłe walory Wałcza. Miasto to, gdzie natura harmonijnie łączy się z przemysłem, jest również siedzibą podstrefy Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Niemniej jednak, Wałcz może stać się znany z powodu ambitnego projektu dotyczącego wodoru. W najbliższych latach w planach jest generowanie prądu za pomocą farm wiatrowych i paneli fotowoltaicznych rozmieszczonych wokół Wałcza. Kolejnym krokiem w kierunku samowystarczalności energetycznej miasta będzie produkcja wodoru przez elektrolizę.

– Dążymy do pogodzenia rozwoju miejskiego i tworzenia nowych miejsc pracy z ekologią – powiedział Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza, prywatnie zapalony żeglarz. – Z tego względu jesteśmy determinowani, aby wprowadzać rozwiązania energetyczne zapewniające nam czystą energię.

W okresach, gdy produkcja energii z wiatru i słońca przekroczy zapotrzebowanie miasta, nadmiar tej energii zostanie zamieniony na wodór, który służył będzie jako magazyn energii. Ten zasób będzie przydatny w dniach lub miesiącach, kiedy produkcja energii jest mniejsza niż jej zużycie. Planowane jest również wykorzystanie wodoru do zasilania autobusów miejskich. Dodatkowo, wodór ma służyć do ogrzewania domów mieszkańców Wałcza. Miasto już podpisało list intencyjny z Polską Grupą Wodorową z Gniezna dotyczący dostaw tego paliwa, gdy lokalna produkcja nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania. Ponadto, w planach jest budowa stacji tankowania dla samochodów na wodór. Wałcz znajduje się na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych, co czyni miasto atrakcyjnym miejscem dla inwestorów.

– Obecnie inwestorzy najpierw pytają o zieloną energię, następnie o dostępność siły roboczej i na końcu o tereny inwestycyjne. To zmienia podejście do ofert dla inwestorów oraz daje szansę miastom, które były dotychczas pomijane – mówi Łukasz Szeląg z Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Szczecinie, członek komitetu ds. wodoru przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Pierwsza na świecie łódź motorowa zasilana wodorem została zaprezentowana w sierpniu 2023 roku w Szczecinie. 6-metrową jednostkę, o nazwie „Cicha moc” stworzyły dwie szczecińskie firmy. Również na Pomorzu Zachodnim ma powstać pierwszy port instalacyjny offshore oraz pierwsze fabryki komponentów dla morskich farm wiatrowych. Szczecin i inne naukowo-techniczne ośrodki w regionie mają dostęp do nowoczesnych technologii, które mogą przyczynić się do rozwoju regionu.

W Zachodniopomorskiem coraz więcej dzieje się wokół wodoru. W grudniu 2021 roku Zarząd Portu Morskiego w Kołobrzegu i Gryficki Klaster Energii rozpoczął serię spotkań i konferencji poświęconych tematyce wodorowej. Pod koniec 2022 roku samorządowcy i przedstawiciele biznesu z całej Polski spotkali się na konferencji pt. „Zielone Miasta” organizowanej w Wałczu. Również Gryficki Klaster Energii był inicjatorem konferencji poświęconej zarządzaniu energią w czasach kryzysu energetycznego oraz możliwości rozwoju miast powiatowych poprzez zielone źródła energii dla biznesu.

W 2022 roku zaczęła rozwijać się koncepcja Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. To grupa firm, uczelni i instytucji, które wykorzystują swoje doświadczenie w produkcji i magazynowaniu wodoru, tworząc sieć, która ma być coraz bardziej efektywna.

Akademia Wodorowa to wspólne przedsięwzięcie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Grupy Azoty S.A., które pozwoliło zdobyć wiedzę o technologiach wodorowych – mówi Paweł Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie.

Zakłady Grupy Azoty S.A. w Policach są głównym producentem wodoru w regionie. Tymczasem farmy słoneczne i wiatrowe na Pomorzu Zachodnim generują najwięcej prądu spośród wszystkich województw. – Pomorze Zachodnie ma szansę stać się liderem produkcji zielonego wodoru – podkreśla Martyna Jurkiewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.