Powstanie nowego Parku Kieszonkowego Turzyn – inwestycja w zieleń i przestrzeń miejską

Powstanie nowego Parku Kieszonkowego Turzyn – inwestycja w zieleń i przestrzeń miejską

Inwestycję, która przemieniła zaniedbany trawnik w urokliwy park kieszonkowy, zakończono w Szczecinie. Miejsce to, położone na skrzyżowaniu al. Bohaterów Warszawy i ul. Żółkiewskiego, teraz tętni zielenią i życiem dzięki realizacji zwycięskiego projektu z Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Zakład Usług Komunalnych był odpowiedzialny za wykonanie prac.

Obecnie głównym elementem zaaranżowanej przestrzeni jest pasaż wyłożony klinkierem, który swoim stylem nawiązuje do architektury otaczających go kamienic. Wzdłuż tego pasażu rozmieszczono krzesła i ławki, a także stalowe trejaże służące jako podpora dla rosnących pnączy. Alejkę obsadzono iglastymi krzewami, które będą formowane w geometryczne bryły – informuje przedstawicielka urzędu miasta, Paulina Łątka.

Otoczenie alejki stanowi starannie dobrane krzewy: hortensja bukietowa, róża okrywowa Da Vinci czy jaśminy. Dodatkowo, kompozycję urozmaicają szpalerowe nasadzenia trawy bambusowej oraz czosnek olbrzymi. Ostatecznym zwieńczeniem są trzy drzewa magnolii purpurowej. – Już teraz jest to świetne miejsce, żeby przysiąść na ławce i odpocząć albo spotkać się z sąsiadami, ale docelowy efekt będziemy mogli podziwiać, kiedy wszystkie rośliny podrosną i rozkwitną – mówi Paulina Łątka.

Realizacja projektu pochłonęła 548 tys. zł. Firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak była odpowiedzialna za wykonanie prac. Obecnie w parku dominują elementy zieleni, które kontrastują ze stojącymi za nimi, opuszczonymi budynkami zakładu przetwórstwa węgla Hedwigshütte, mającymi ponad sto lat historii. Te budynki, które po wojnie służyły jako siedziba PSS „Społem”, od lat pozostają puste. Miasto rozważało nawet budowę nowej siedziby Teatru Współczesnego w ich najbliższym otoczeniu.

Nowe plany zagospodarowania przestrzennego dopuszczają jednak możliwość powstania nowych budynków w sąsiedztwie tych historycznych konstrukcji. Może to przyciągnąć inwestorów, jeżeli miasto zdecyduje się wystawić te nieruchomości na sprzedaż.