Skarbówka przechwytuje przesyłki z nielegalnymi substancjami w kierunku Stargardu i Szczecina

Skarbówka przechwytuje przesyłki z nielegalnymi substancjami w kierunku Stargardu i Szczecina

Krajowa Administracja Skarbowa w Zachodniopomorskiem zatrzymała paczki, które zawierały nielegalne produkty. Wśród nich znajdowały się leki oraz przedmioty pochodzące od zwierząt objętych ochroną.

Podczas codziennych czynności kontrolnych, pracownicy Oddziału Celno-Skarbowego przy Poczcie Polskiej natknęli się na podejrzane przesyłki pochodzące z Tajlandii i Wielkiej Brytanii. Przesyłka z Tajlandii miała zostać dostarczona do Stargardu.

– W tajlandzkiej przesyłce urzędnicy skarbowi odkryli preparat o nazwie Nan Bao – mówi Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Preparat składał się z 40 kapsułek, każda zawierająca ekstrakt z konika morskiego. Towar przeznaczony dla osoby w Stargardzie zostaliśmy wykryty za pomocą urządzenia RTG. Pomimo deklaracji nadawcy, który wycenił suplement na 15 USD, tj. ok. 60 zł, konik morski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W związku z tym jest on objęty ochroną Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) oraz rozporządzenia Rady(WE) 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory poprzez regulację handlu nimi.

W tym samym czasie, pracownicy celni zbadali też przesyłkę wysłaną z Wielkiej Brytanii. Jej odbiorcą miała być osoba ze Szczecina. Nadawca oznajmił, że paczka zawiera kosmetyki o wartości 50 funtów brytyjskich.

– Zamiast deklarowanych kosmetyków, w paczce znaleźliśmy dwie butelki testosteronu (łącznie 20 ml) oraz 10 tabletek na potencję – mówi Małgorzata Brzoza. – Rynkowa wartość takiego towaru wynosi około 479 złotych.

Rzeczniczka IAS podkreśla, że dystrybucja leków musi odbywać się zgodnie z precyzyjnie określonymi zasadami umożliwiającymi kontrolę nad ich obrotem hurtowym i detalicznym. Dozwolone jest sprzedawanie i stosowanie jedynie tych leków, które zostały oficjalnie zatwierdzone do obrotu przez upoważnione organy państwowe, spełniają wymogi jakościowe i są ważne. Leki sprowadzane z zagranicy mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Konsekwencje przyjmowania sfałszowanych leków mogą być bardzo poważne.