Jubileusz 15-lecia szczecińskiej firmy odnoszącej sukcesy na międzynarodowej scenie stomatologii cyfrowej

Jubileusz 15-lecia szczecińskiej firmy odnoszącej sukcesy na międzynarodowej scenie stomatologii cyfrowej

Na przestrzeni całego globu, ponad 100 krajów korzysta z małych skanerów pochodzących ze Szczecina, które umożliwiają stomatologom natychmiastowe uzyskanie trójwymiarowego obrazu dentystycznego pacjenta. Firma 3Shape Poland, mająca swoje korzenie w Danii, od ostatnich 15 lat rozwija produkcję sprzętu i oprogramowania dla sektora cyfrowej stomatologii. Prezes Witold Sałandyk przewiduje, że w ciągu najbliższych 5 lat, firma potroi sprzedaż skanerów z obecnego poziomu 30 tysięcy sztuk rocznie.

Siedziba tego szczecińskiego podmiotu mieści się w trzech budynkach biurowych przy ul. Południowej 27, gdzie regularnie pracuje ponad 600 osób. Firma jest częścią międzynarodowej korporacji, która powstała w roku 2000.

Początki firmy związane są z dwoma studentami z Kopenhagi – Taisem Clausenem i Nikolajem Deichmannem, którzy opracowali skaner dentystyczny jako część swojej pracy doktorskiej. Zauważyli zapotrzebowanie na rynku na tego typu produkty, co skutkowało rozpoczęciem sprzedaży. Obecnie firma 3Shape zatrudnia łącznie 2,5 tysiąca osób i codziennie wykonuje aż 500 tysięcy skanów zębów, co ma istotny wpływ na jakość leczenia pacjentów na całym świecie.

W Szczecinie wytwarzany jest między innymi najnowszy model bezprzewodowego skanera wewnątrzustnego z serii Trios. Umożliwia on precyzyjne zeskanowanie górnej i dolnej szczęki w zaledwie 2 minuty. Skany te można potem wysłać elektronicznie do laboratorium protetycznego. Dzięki temu proces, który kiedyś trwał tydzień, teraz zajmuje zaledwie minuty. Na uroczystości z okazji 15-lecia firmy, goście mieli okazję przetestować skaner na sztucznym modelu szczęki.

Skanery są produkcowane od podstaw w Szczecinie. Niezbędne komponenty są dostarczane przez zagranicznych dostawców, a gotowe do użytku urządzenia powstają na miejscu. Produkowane są różne modele, zarówno te najnowsze, bezprzewodowe, jak i starsze wersje, a także skanery laboratoryjne.

Tak wyprodukowane skanery trafiają do krajów na całym świecie. Firma ma centra sprzedaży w ponad stu krajach, jednak skanery są użytkowane w jeszcze większej liczbie państw. Jak podkreśla dyrektor produkcji, Jakub Mikołajczyk, konkurencja na globalnym rynku jest duża, ale firma 3Shape jest liderem w segmencie premium.