Szczecińskie Centrum Handlowe Ster przechodzi w nowe ręce. Imponująca transakcja na rynku detalicznym

Szczecińskie Centrum Handlowe Ster przechodzi w nowe ręce. Imponująca transakcja na rynku detalicznym

Szczecińskie Centrum Handlowe Ster doświadczyło zmiany w strukturze własnościowej. Jest to jedno z najbardziej znaczących wydarzeń handlowych ostatnich lat. Katarzyna Rogoźnicka, ekspertka ds. gospodarczych, zauważa, że rynek detaliczny ewoluuje. Centra handlowe muszą konkurować z rosnącą popularnością parków handlowych i dyskontów. Widać trend powrotu klientów do mniejszych sklepów, nawet tych położonych przy ulicach. Centra muszą więc wypracować spójną strategię obrony, co ma sens jedynie, gdy za obiektem stoi inwestor z dużym kapitałem, doświadczeniem i solidnym zapleczem.

Transakcja sprzedaży sześciu centrów handlowych w Polsce przez Grupę Cromwell funduszowi Star Capital Finance wyniosła ogromną sumę – ponad miliard złotych. Wśród sprzedanych obiektów znalazło się CH Ster w Szczecinie, Janki w Warszawie, Kometa w Toruniu, Korona we Wrocławiu, Tulipan w Łodzi oraz Rondo w Bydgoszczy.

„Nabyliśmy portfolio centrów handlowych o wyjątkowej jakości, które mają duży potencjał do dalszego rozwoju. Wejście na polski rynek jest dla nas kamieniem milowym i ogromnym wyzwaniem, które planujemy w pełni wykorzystać” – powiedział Josef Malir, dyrektor zarządzający w Star Capital Finance, cytowany przez portal branżowy Property News.

Sprzedane centra handlowe są zapełnione od 90 do 95%. Szczecińskie CH Ster to jeden z największych obiektów handlowych w Szczecinie. Budowa galerii rozpoczęła się w 1997 roku, a więc w tym roku CH Ster będzie obchodzić swoje 25-lecie. Obiekt ma całkowitą powierzchnię 36000 mkw., z czego większość zajmują 60 lokali handlowo-usługowych. W pobliżu CH Ster zlokalizowane są takie sklepy jak Castorama, Media Expert i McDonald’s.

Zmiana właściciela galerii handlowych nie jest rzadkością. W 2023 roku podawaliśmy informacje o zmianie właściciela galerii Atrium Molo, która obecnie działa pod szyldem Omni Molo. Centrum przy ul. Mieszka I niedawno promowało swoje inwestycje i pozyskanie nowych najemców, w tym sieci Half Price. Na zagospodarowanie czeka natomiast obiekt po dawnym Tesco przy ul. Milczańskiej. Obecnie rozbudowuje się park handlowy przy rondzie Hakena, a podobna inwestycja ma powstać wkrótce przy ul. Polickiej na Stołczynie.

Ale co oznacza dla klientów sprzedaż galerii Ster? Katarzyna Rogoźnicka stwierdza, że dla klientów nic się nie zmienia. Nie mamy do czynienia z opuszczoną galerią czy upadającym obiektem. Nowy inwestor będzie wzmacniać te obiekty, a nie wprowadzać rewolucyjne zmiany. Nie ma potrzeby interwencji. Chociaż trzeba przyznać, że galerie handlowe od pewnego czasu działają defensywnie. Silny inwestor to więc finansowe wsparcie i szansa na lepszy rozwój – dodaje ekspertka.

Według informacji portalu Property News, Cromwell Property Group będzie nadal zarządzać centrami handlowymi, ale w imieniu Star Capital Finance. To oznacza, że w tym roku nie powinniśmy spodziewać się żadnych zmian w sprzedanych centrach handlowych.