Apel funkcjonariuszy policyjnych o ostrożność podczas korzystania z akwenów wodnych

Apel funkcjonariuszy policyjnych o ostrożność podczas korzystania z akwenów wodnych

Troska funkcjonariuszy policji o bezpieczeństwo społeczeństwa skutkuje apelem do ogółu obywateli o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z akwenów wodnych. Zwracają uwagę, że woda, pomimo iż jest miejscem relaksu, jest również żywiołem niebezpiecznym, a nierozważne zachowania mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji. W pierwszym weekendzie letniego okresu urlopowego zaobserwowano niestety 6 przypadków utonięć, w tym dwa zdarzyły się u dzieci.

Od początku kwietnia liczba utonięć na terenie całego kraju wynosi już 94 osoby. Jeśli natomiast spojrzymy na statystyki od początku bieżącego roku, liczba ta wzrasta do 156 przypadków!

Akweny wodne to miejsca cieszące się olbrzymią popularnością jako obszary rekreacji i wypoczynku, jednakże nie powinniśmy zapominać, że są one również siedliskiem nieprzewidywalnego żywiołu. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku jest kluczowe dla uniknięcia potencjalnych zagrożeń.

W najbliższym czasie przewiduje się znaczne wzrosty temperatur, które będą skłaniały do częstszego korzystania z kąpieli w akwenach wodnych. Pamiętajmy jednak, że to my sami jesteśmy najbardziej odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo, a jego poziom w dużej mierze zależy od przestrzegania podstawowych zasad:

Zaleca się korzystanie z kąpieli wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i pod stałym nadzorem ratownika wodnego. Unikajmy wchodzenia rozgrzani do wody, przed wejściem powinniśmy schłodzić klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – dzięki temu unikniemy wstrząsu termicznego. Alkohol i pływanie to połączenie, które powinniśmy zdecydowanie unikać. Podczas kąpieli nie oddalajmy się zbytnio od linii brzegowej. Pamiętajmy o bezpieczeństwie najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie.

Podczas pobytu nad wodą obserwujmy otoczenie i bądźmy gotowi do udzielenia pomocy osobom znajdującym się obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Udzielajmy jej jednak tylko w granicach swoich możliwości. W sytuacji, kiedy nie czujemy się na siłach, powinniśmy bezzwłocznie wezwać służby ratunkowe (numer alarmowy 112) oraz poinformować o sytuacji inne osoby.

W razie zauważenia miejsc niebezpiecznych na wodach, gdzie mimo to często dochodzi do kąpieli, możemy zgłosić to na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Podczas letniej beztroski i relaksu pamiętajmy o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich!