Szczecin-Goleniów: Przebudowa lotniska do końca 2024 roku, jeżeli nie stracimy ani jednego dnia

Szczecin-Goleniów: Przebudowa lotniska do końca 2024 roku, jeżeli nie stracimy ani jednego dnia

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów ma przejść gruntowną modernizację. Tę informację podali w poniedziałek ministerowie rządu Donalda Tuska oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. W praktyce oznacza to budowę całkowicie nowego portu lotniczego. Cały proces będzie musiał być podzielony na fazy, aby port mógł bez przeszkód kontynuować swoje działania.

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, zaznaczył, że samorząd jako współudziałowiec spółki Port Lotniczy Szczecin-Goleniów od wielu lat domagał się tej inwestycji. Jednakże byli oni wielokrotnie oszukiwani przez poprzedniego premiera. Według marszałka, premier Mateusz Morawiecki obiecywał duże fundusze na tę inwestycję, ale ostatecznie zarzucał Komisji Europejskiej, że rzekomo nie pozwala ona na finansowanie tego projektu. Marszałek Geblewicz zapewnił, że jest to absolutna nieprawda i było to tylko pretekstem do zwiedzenia ich.

Maciej Lasek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, podkreślił znaczenie przebudowy lotniska w Goleniowie. Wspomniał również o wieloletniej dyskusji dotyczącej modernizacji portu. Pan Lasek zaznaczył, że przez wiele lat blokowano przekazanie środków na poprawę działania lotniska. Polskie Porty Lotnicze zdecydowały jednak o dokapitalizowaniu obiektu kwotą 51 milionów złotych. Zapowiedział, że to jest tylko początek drogi do pełnej realizacji projektu.

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, dodał, że plan pokrycia kosztów inwestycji istnieje, ale na razie nie może go ujawnić. Marszałek wyraził oczekiwania, że Polskie Porty Lotnicze utrzymają swoje decyzje dotyczące zaangażowania w port około 100 milionów złotych. Marszałek planuje dyskutować na ten temat z radnymi sejmiku i jest przekonany, że uda mu się przekonać ich do pilnej potrzeby inwestycji kapitałowych w ten projekt. Miasto Szczecin również chce dołożyć swój wkład do tej inwestycji.

Podczas spotkania omówiono konieczność wyburzenia większości istniejących budynków lotniska z powodu nowych dyrektyw unijnych i przepisów. W ich miejscu mają powstać nowe obiekty. Nowy Port Lotniczy Szczecin-Goleniów ma być wyposażony w pompy ciepła połączone z fotowoltaiką, aby spełniać normy energooszczędności.

Na nowym lotnisku pojawią się ruchome pomosty, zwane „rękawami”, które łączą terminal lotniczy z samolotem pasażerskim. Prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, Maciej Dziadosz, zapowiedział, że powstaną co najmniej dwa takie „rękawy”.

Pracownia Architektoniczna Dedeco odpowiedzialna za projekt Stadionu Miejskiego w Szczecinie przygotowała również koncepcję Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Szczegóły tej koncepcji zostaną ujawnione później. Przetarg na wykonawcę prac ma zostać ogłoszony na początku przyszłego roku, a decyzja środowiskowa dotycząca budowy lotniska może zostać wydana w lutym 2025 roku.

W ramach umowy zawartej w lipcu 2019 roku na temat zapewnienia dalszego rozwoju portu lotniczego, Województwo i Gmina Miasto Szczecin zobowiązały się do systematycznego wsparcia finansowego spółki kwotą 74 milionów złotych do roku 2028.