Pod młotek trafiają miejskie nieruchomości: od słynnej willi do działek przy lotnisku

Pod młotek trafiają miejskie nieruchomości: od słynnej willi do działek przy lotnisku

Podczas nadchodzącej sesji, radni będą zobowiązani do podjęcia decyzji o ewentualnej sprzedaży czterech miejskich posiadłości poprzez publiczny przetarg. Wśród proponowanych obiektów znajduje się budynek socjalny przy ulicy Komuny Paryskiej oraz niezagospodarowana parcela położona u ujścia rzeki Płoni w Dąbiu.

Ze wszystkich nieruchomości, najbardziej rozpoznawalna dla mieszkańców Szczecina jest willa zlokalizowana przy alei Wojska Polskiego 64, na skraju placu Szarych Szeregów, która wcześniej pełniła rolę siedziby Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Szczegółowe informacje na temat planów jej sprzedaży można znaleźć w osobnym artykule pod tytułem „Coraz bliżej do sprzedaży dawnej siedziby SAA. „Nie jest celem remontowanie przez miasto wszystkich zabytkowych willi”.

Jednym z obiektów, który niestety zasłużył na negatywną sławę wśród mieszkańców, jest budynek mieszkalny usytuowany przy ulicy Komuny Paryskiej 2,3. Lokalne media często informowały o problemach związanych z karaluchami i pluskwami, które zasiedliły ten budynek, a także o częstych awariach sieci komunalnych i nieodpowiednim zachowaniu lokatorów. Niezbyt pochlebne relacje mówiły również o drzewie stojącym obok budynku, które regularnie było zaśmiecanie przez różnego rodzaju odpadki, począwszy od butelek, na fragmentach pralki i roweru skończywszy.

Wspomniany budynek socjalny, który powstał w 1975 roku, obecnie stoi pusty. Jeżeli znajdzie się inwestor zainteresowany nabyciem tej nieruchomości, prawdopodobieństwo jest wysokie, że postanowi ją wyburzyć i zbudować coś nowego na jej miejscu. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tutaj realizację usług z możliwością wprowadzenia mieszkalnej zabudowy wielorodzinnej.

W planach miasta jest również sprzedaż działki przy ulicy Przestrzennej 77, która znajduje się tuż przed mostkiem nad rzeką Płonią i blisko ujścia do Jeziora Dąbie. Parcela ta ma 4077 m2 powierzchni i jest niezagospodarowana.

Na tym terenie może zostać zrealizowana zabudowa usługowa, która będzie obsługiwać przede wszystkim turystów – na przykład obiekty hotelowe, ale także apartamenty mieszkalne. Lokale handlowe są tutaj również dopuszczalne, ale tylko w przypadku, gdy ich powierzchnia sprzedaży nie przekroczy 400 m2.

Radni będą również mieli możliwość decydowania o sprzedaży działki położonej przy ulicy Eskadrowej, znajdującej się obok lotniska i niedaleko skrzyżowania z ulicą Przestrzenną. Niektóre firmy działające w pobliżu proponowały sprzedaż tej nieruchomości w ograniczonym przetargu, do którego mogliby przystąpić jedynie właściciele sąsiednich działek. Propozycja ta jednak została odrzucona przez miasto i przetarg będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Niezabudowany teren o wielkości 0,6744 ha jest przeznaczony na usługi różnego rodzaju, takie jak administracja, edukacja, sport, rekreacja, turystyka, gastronomia, handel i motoryzacja. Na tym obszarze można również prowadzić produkcję, magazyny, składy towarowe, stacje paliw oraz warsztaty.

Następna sesja Rady Miasta planowana jest na wtorek 18 czerwca.