Gwałtowne zmiany w funkcjonowaniu szczecińskich szpitali: Szpital Wojskowy bez Izby Przyjęć

Gwałtowne zmiany w funkcjonowaniu szczecińskich szpitali: Szpital Wojskowy bez Izby Przyjęć

Przez wyłączenie z użytku Izby Przyjęć 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie, co nastąpiło od dnia 1 lipca, inne placówki medyczne tego miasta doświadczają znacznego wzrostu ruchu pacjentów. Szpital Wojewódzki, zlokalizowany przy ulicy Arkońskiej, jest jednym z miejsc, gdzie sytuacja jest szczególnie odczuwalna. W konsekwencji, zmuszony był do ograniczenia liczby dostępnych łóżek na oddziałach takich jak neurologia, dermatologia, choroby zakaźne czy interna, które znajdują się w Zdunowie. Wszystko po to, by umożliwić przesunięcie personelu na potrzeby wzmocnienia zespołów oddziałów ratunkowych i tych działających w ścisłej współpracy z Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi (SOR).

109. Szpital Wojskowy przy ul. Piotra Skargi poinformował swoich pacjentów o tym, że powinni oni teraz kierować się do innych izb przyjęć lub szpitalnych oddziałów ratunkowych działających w pozostałych szpitalach Szczecina. Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego i personel SOR-ów dowiedzieli się o tej sytuacji dopiero z mediów i postu na Facebooku. Zdaniem rzecznika prasowego PSWSZ w Szczecinie, Tomasza Owsik-Kozłowskiego, informacje na ten temat powinny być przekazane dużo wcześniej.

Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że Szpital Wojewódzki nie został wcześniej poinformowany o tym, że może spodziewać się napływu większej liczby pacjentów. Jak podkreśla pan Tomasz Owsik-Kozłowski, ruch pacjentów na SOR jest już wyraźnie większy, co wymusza na dyrekcji pilne działania dotyczące ograniczenia ilości łóżek w niektórych oddziałach.

Personel zdobyty dzięki takim działaniom ma zostać przeznaczony na wzmocnienie zespołów szpitalnych oddziałów ratunkowych i tych działających ściśle z SOR-ami. Rzecznik wyjaśnia, że jest to jedyny możliwy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa dla dodatkowych osób przybywających do szpitala na skutek niespodziewanych przypadków, które są transportowane przez zespoły medyczne czy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Urzędowe dane mówią, że w kwietniu 2024 roku do szpitala wojskowego karetkami przewieziono 314 pacjentów. Z kolei, jak mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, na podstawie doniesień medialnych wynika, że w maju Izba Przyjęć Szpitala przy ul. Piotra Skargi przyjęła aż 900 osób potrzebujących pomocy. Średnio korzysta z niej około tysiąca pacjentów miesięcznie.