„Sobota paszportowa” 13 lipca w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim: Upewnij się, że twoje dokumenty są w porządku przed podróżą

„Sobota paszportowa” 13 lipca w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim: Upewnij się, że twoje dokumenty są w porządku przed podróżą

Jeżeli planujesz złożyć wniosek o paszport w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie jeszcze tego lata, musisz wiedzieć, że wszystkie terminy na lipiec są już zarezerwowane dla osób korzystających z rezerwacji internetowej. Jednakże istnieje alternatywa w postaci „soboty paszportowej”, która odbędzie się 13 lipca. Dla mieszkańców Koszalina najwcześniejszym możliwym terminem umówienia wizyty w biurze paszportowym przez internet jest 11 lipca. W innych punktach paszportowych zachodniopomorskiego, takich jak Gryfice, Kołobrzeg, Łobez, Myślibórz, Stargard, Szczecinek, Świnoujście i Wałcz, posiada się możliwość telefonicznego umówienia wizyty.

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie przeprowadzi kolejną „sobotę paszportową” 13 lipca. Podczas tego wydarzenia, które potrwa od godziny 8 do 15, będą przyjmowane wnioski paszportowe. Możliwe jest zarezerwowanie wizyty poprzez stronę internetową urzędu, ale osoby nieposiadające rezerwacji także są mile widziane. W sprawach paszportowych nie wymaga się wcześniejszej rezerwacji wizyty przez internet.

W przypadku chęci złożenia wniosku o paszport, nie musisz przygotowywać żadnych formularzy, gdyż wszystkie niezbędne dane podajesz bezpośrednio urzędnikowi. Pamiętaj jednak, aby mieć przy sobie ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty), kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz dowód opłaty za wydanie paszportu, której można dokonać bezpośrednio w kasie urzędu. Opłata za paszport dla osoby dorosłej wynosi 140 zł.

50-procentowe ulgi na paszport przysługują m.in. uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom z niepełnosprawnościami, żołnierzom i strażakom ratownikom OSP oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Osoby, które ukończyły 70 lat w dniu złożenia wniosku, są zwolnione z opłaty za paszport. Wnioski o paszport dla dzieci do 12 roku życia można składać online.

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie, czas oczekiwania na paszport wynosi około 1 miesiąc od daty złożenia wniosku. Warto zauważyć, że wniosek paszportowy można składać w każdym punkcie paszportowym, niezależnie od miejsca zamieszkania, także poza granicami własnego województwa.

Wszystkie punkty paszportowe oferują możliwość bezgotówkowego dokonania opłaty za wydanie paszportu za pomocą terminala płatniczego. Wybór tej formy płatności nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.