Zakaz kąpieli na dwóch plażach nadmorskich i jednej miejskiej z powodu niezadowalającej jakości wody

Zakaz kąpieli na dwóch plażach nadmorskich i jednej miejskiej z powodu niezadowalającej jakości wody

Choć sezon kąpielowy na wszystkich 17 kąpieliskach nadmorskich zlokalizowanych w gminie Mielno miał oficjalnie rozpocząć się w sobotę, Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o tymczasowym zakazie wchodzenia do wody na dwóch z nich. Informacja ta została udostępniona przez GIS na stronie internetowej poświęconej kąpieliskom. Tymczasowy zakaz dotyczy również miejskiej plaży nad jeziorem Trzesiecko.

Na kąpieliskach Mielno 220 i Unieście 221 teraz widnieje czerwona flaga, symbolizująca zakaz kąpieli. Jak przekazał Główny Inspektorat Sanitarny, restrykcje te wprowadzono w sobotę, ponieważ według ostatnich badań, jakość wody na tych kąpieliskach została sklasyfikowana jako niedostateczna względem poprzedniego sezonu kąpielowego.

Przewiduje się kolejne badanie jakości wody na początku lipca, dokładnie 1-go dnia tego miesiąca.

Dodatkowo, od 25 czerwca obowiązuje zakaz korzystania z plaży miejskiej nad jeziorem Trzesiecko, znajdującej się w Szczecinku. Powodem takiej decyzji służb sanitarnych jest zakwit sinic w jeziorze. Sinice są organizmami zdolnymi do produkcji toksyn, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Kontakt z wodą zanieczyszczoną przez sinice lub jej połknięcie może skutkować różnego rodzaju dolegliwościami, takimi jak wysypka, łzawienie oczu, wymioty, biegunka czy nawet gorączka.