Dwa gigantyczne projekty Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymują pół miliarda złotych

Dwa gigantyczne projekty Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymują pół miliarda złotych

Na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie realizowane mają być dwie duże inwestycje, które będą sfinansowane z kwoty przekraczającej pół miliarda złotych. Jednym z projektów jest budowa Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci, na który przeznaczono blisko 300 milionów złotych. Druga inwestycja to rozbudowa i modernizacja Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM przy ulicy Unii Lubelskiej w Szczecinie, na którą zostało przewidziane 200 milionów złotych.

Minister zdrowia, Katarzyna Sójka, podpisała w poniedziałek umowę na finansowanie z Funduszu Medycznego budowy Uniwersyteckiego Centrum Zabiegowego dla Dzieci w szczecińskim szpitalu klinicznym nr 1. Kwota dofinansowania na ten cel to niemal 297 milionów złotych. Decyzja o przyznaniu środków dla tego projektu zapadła w październiku ubiegłego roku.

Planowany obiekt ma składać się z pięciu kondygnacji, w tym czterech naziemnych i jednej podziemnej. W ramach inwestycji przewiduje się także utworzenie lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Centrum będzie połączone z istniejącym budynkiem szpitala za pomocą podziemnych i naziemnych łączników. Prace obejmować będą m.in. wyposażenie w pracownie USG i RTG dla dzieci, Szpitalny Oddział Ratunkowy, poradnie, bloki operacyjne, oddział jednego dnia, oddział chirurgii i intensywnej terapii oraz oddział ortopedii.

Konieczność powołania Funduszu Medycznego wynikała z potrzeby poprawy dostępności nowoczesnego leczenia i przyspieszenia procesu modernizacji szpitali. Fundusz ten został utworzony w październiku 2020 roku.

Ponadto, informacje o podpisaniu umowy na zwiększenie dotacji dla wieloletniego planu rozbudowy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie na kwotę 210 milionów złotych zostały przekazane również w poniedziałek. Jak zapowiedziała minister Sójka, główne zadania związane są z rozbudową kompleksu badawczo-dydaktyczno-klinicznego.