Zakaz wstępu do lasów powiatu polickiego z powodu afrykańskiego pomoru świń

Zakaz wstępu do lasów powiatu polickiego z powodu afrykańskiego pomoru świń

Po wykryciu afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu polickiego, wojewoda postanowił wprowadzić restrykcyjny zakaz wejścia do lokalnych lasów. Narzucone ograniczenie omawiał Gazeta Wyborcza z miejscowym nadleśniczym. W wyniku tych działań, tradycyjne zbiórki grzybów, tak popularne w Puszczy Wkrzańskiej, zostają zawieszone na ten rok.

Wypukłość ASF na terenach Polic wykryto we wrześniu. Choć wirus stanowiący zagrożenie dla populacji dzików i świń nie jest nowym zjawiskiem na Pomorzu Zachodnim, jego ogniska od dłuższego czasu utrzymują się w południowych regionach. Zakaz wstępu do lasów jest obowiązującym środkiem bezpieczeństwa w obszarach nadodrzańskich znajdujących się w powiecie gryfińskim i myśliborskim. Aktualnie wirus dotarł również do lasów położonych niedaleko Szczecina i Polic, które cieszą się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności.

W tym konkretnym kontekście, restrykcyjne środki ostrożności mają pełne uzasadnienie. ASF stanowi poważne zagrożenie dla gospodarstw hodujących trzodę chlewną, a człowiek jest największym nosicielem tego wirusa. Może on zostać przeniesiony na butach, a brak odpowiedniej ostrożności często prowadzi do śmierci hodowanych zwierząt, szczególnie świń. Tak więc wirus afrykańskiego pomoru świń jest szczególnie niebezpieczny dla dzików, świń i świniodzików.