Szczecińskie przystanki w zielonym wydaniu – nowości w mieście

Szczecińskie przystanki w zielonym wydaniu – nowości w mieście

Pierwsze samodzielnie zaprojektowane przez Szczecin zielone przystanki autobusowe i tramwajowe mają powstać w historycznym centrum miasta. Projekt, który zdobył najwięcej głosów w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2021, to cztery przystanki, które mają stanowić symbole ekologicznej transformacji miasta. Przemysław Słowik, radny współtworzący projekt, jest dumny z jego unikalności i lokalnego charakteru.

W trakcie minionego tygodnia rozstrzygnięto konkurs na pierwsze ekologiczne wiaty dla pasażerów komunikacji miejskiej. Staną one przy ulicy Rayskiego (przystanek dla autobusów linii 101), na placu Żołnierza Polskiego (przystanki tramwajowe), placu Rodła (przystanki dla autobusów linii C, 58, 59) oraz przy budynku Filharmonii.

Do stworzenia projektu innowacyjnych przystanków zaproszeni zostali studenci dwóch szczecińskich uczelni: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Akademii Sztuki. Zwycięska koncepcja Julii Safin proponuje wykorzystanie maty rozchodnikowej na dachu oraz zielonych pnączy na tylnej ścianie wiaty.

Przemysław Słowik podkreśla, że zaproszenie młodych, lokalnych talentów do współtworzenia projektu stanowiło priorytet. Uważa, że przyszłość miasta powinna być kształtowana z wykorzystaniem potencjału samego Szczecina.

Zielone przystanki zyskały wielką popularność wśród mieszkańców miasta, zdobywając 1984 głosy w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim 2021. Realizacja tego eko-friendly projektu pochłonie 300 tysięcy złotych. W parze z podziemnymi śmietnikami ma stworzyć zupełnie nową jakość w centrum miasta.

Słowik zwraca jednak uwagę na kontrast między entuzjazmem mieszkańców a skromnymi planami miejskimi co do green przystanków. Jak podkreśla, miasto zamierza zamieniać tradycyjne wiaty na zielone jedynie raz do roku, co jest dla niego niewystarczające. W swojej roli radnego zamierza zabiegać o zwiększenie tej liczby.