Murale przyozdabiają ściany tunelu na odnowionej stacji Szczecin Podjuchy

Murale przyozdabiają ściany tunelu na odnowionej stacji Szczecin Podjuchy

Na świeżo przebudowanej stacji Szczecin Podjuchy, murale zdobią teraz tunel łączący perony. Te artystyczne dzieła prezentują obrazy dobrze znane mieszkańcom Szczecina, takie jak popularne lokalne pociągi, najbardziej charakterystyczne miejsca w okolicy oraz motywy związane z Pogonią.

Na muralach nie mogło zabraknąć oczywiście obrazu żółto-niebieskiego pociągu EN-57, który przez wiele lat służył przewozem pasażerów w tym regionie. Oprócz tego, widok współczesnego pojazdu – Impulsu w kolorach Pogoni. Obok znajduje się wizerunek Ikarusa – autobusu, który jest nierozerwalnie związany z ulicami Szczecina. Inne elementy murali to kobieta pozująca na tle fabryki Wiskord, mostek przy Jeziorze Szmaragdowym i ruchome przęsło mostu kolejowego.

Bartosz Pietrzykowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyjaśnia, że celem projektu jest ukazanie elementów z niedawnej historii, które są związane z PKP, komunikacją miejską i przede wszystkim najbliższą okolicą Podjuch. Autorami projektu są Rafał Pol „Razecki” i miejscowa Pracownia Inżynierii Drogowej Maciej Kasprzyk. Zgodę na realizację murali w tunelu wyraził Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie.

Przebudowa stacji Szczecin Podjuchy powiązana była z budową nowego mostu kolejowego nad Regalicą. Nowy most jest wyższy od poprzedniego, co wymagało dostosowania otoczenia kolejowego do nowych parametrów.

Bartosz Pietrzykowski dodaje: „Na stacji Szczecin Podjuchy przebudowano peron nr 2 oraz wybudowano przejście pod torami z windami. Dzięki wyższemu i szerszemu peronowi, pasażerowie mogą teraz wygodniej wsiadać i wysiadać z pociągów”.

Cena całej inwestycji wynosi około 282 mln zł netto. Zamówienia na projekt złożyli Wody Polskie i PKP PLK. Inwestycją wspomogły fundusze pochodzące z Banku Światowego, Unii Europejskiej oraz budżetu państwa.