Miasto Szczecin wprowadza nową ekologiczną inicjatywę – butelkomaty

Miasto Szczecin wprowadza nową ekologiczną inicjatywę – butelkomaty

W pięciu strategicznych lokalizacjach w Szczecinie pojawiły się najnowsze butelkomaty, które choć na razie są zasłonięte folią, niedługo będą dostępne dla mieszkańców. Te urządzenia są częścią zwycięskiego projektu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020, który ma na celu promowanie ekologii i recyklingu. Wybrane miejsca, w których stanęły te specjalistyczne maszyny to: ulica Owocowa w pobliżu dworca PKP, parkingi przy Arkonce i Netto Arenie, kąpielisko Dąbie i skatepark Majowe.

Przemysław Słowik, współprzewodniczący Partii Zieloni oraz radny miejski, podkreślił jednak w mediach społecznościowych, że wybrane lokalizacje mają raczej charakter promocyjny, niż praktyczny. Wskazał na brak takich maszyn w centrum miasta, gdzie gęstość sklepów i ludzi jest największa, co mogłoby przyczynić się do efektywniejszego zbierania opakowań.

Butelkomaty będą akceptować plastikowe butelki oraz aluminiowe puszki. Planowane jest dodatkowo wprowadzenie zdalnego systemu zarządzania nimi oraz mobilnej aplikacji, która umożliwi korzystanie z programu lojalnościowego.

Słowik zwraca też uwagę na kwestię szczegółów systemu nagradzania punktami za zwrócone opakowania i szuka odpowiedzi na to pytanie. Wspomniał również, że ogólnopolski system kaucyjny, który ma na celu promowanie recyklingu, zostanie uruchomiony dopiero w 2025 roku.

Butelkomaty wyprodukowane przez szczecińską firmę R3 Polska, która już wcześniej wprowadzała podobne rozwiązania dla prywatnych klientów (m.in. w Galaxy, na Łasztowni i przy ul. 1 Maja), umożliwią zbieranie punktów za zwrócone opakowania za pomocą specjalnej mobilnej aplikacji. Punkty te można później wymienić na różnego rodzaju zniżki u partnerów projektu.

Całość projektu, obejmującego przygotowanie pięciu miejskich butelkomatów oraz ich trzyletnie serwisowanie, kosztowało 890 tys. zł.