Modernistyczny pawilon handlowy na Pomorzanach zastąpiony przez nową inwestycję mieszkaniową

Modernistyczny pawilon handlowy na Pomorzanach zastąpiony przez nową inwestycję mieszkaniową

Na terenie, gdzie obecnie znajduje się charakterystyczny pawilon handlowy na Pomorzanach, ma powstać nowy budynek mieszkalny. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz” przygotowuje się do realizacji tej inwestycji. Marcin Szneider, architekt, który komentuje tę sytuację, wyraża żal z powodu braku ochrony tego wyjątkowego obiektu zaprojektowanego przez Teresę Zimnicką.

Lokalizacja nowego budynku to skrzyżowanie ulic 9 Maja i Ruskiej. Realizacją inwestycji zajmuje się szczecińska firma Calbud, która prowadzi ją w formule „zaprojektuj-wybuduj”.

Nowy obiekt według zapowiedzi dewelopera będzie sześciopiętrowym budynkiem z dwoma prostopadłymi skrzydłami, które nawiązują do układu urbanistycznego okolicznych budynków mieszkalnych. W ramach projektu przewiduje się także stworzenie podziemnego garażu oraz mieszkań na pięciu kondygnacjach nadziemnych. Na parterze planowany jest lokal usługowy, a przy budynku ma powstać teren rekreacyjno-wypoczynkowy.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz” poinformowała, że będzie mogła udzielić więcej informacji na temat inwestycji dopiero po 18 marca. Warto zaznaczyć, że cała inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 23 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Obecnie pawilon, który ma zostać zastąpiony nowym budynkiem, to zaniedbany obiekt handlowo-usługowy zaprojektowany przez Teresę Zimnicką w 1973 roku. Marcin Szneider, architekt, podkreśla jego wyjątkowość i ubolewa nad brakiem ochrony tego obiektu.

Pawilon składa się z dwóch części połączonych zadaszoną pergolą, tworząc niewielki plac. Obecnie znajduje się tam sklep spożywczy. Na elewacji za pergolą widoczna jest dekoracja w formie sgraffita na ścianie dawnego Domu Kultury Hetman. Na parterze znajdował się jeden większy sklep z dużymi witrynami zapewniającymi naturalne światło.

Marcin Szneider szczególnie podkreśla atrakcyjność elewacji z zapleczem supersamu i galerią z wejściami do punktów usługowych. Skośne schody prowadzące na galerię kontrastują z kompozycją statycznych prostokątów składających się na tę elewację.

W przeszłości pawilon, zaprojektowany przez Teresę Zimnicką, wspólnie z Domem Kultury „Hetman”, stanowił małe centrum osiedla „Wzgórze Hetmańskie”. Marcin Szneider wyraża żal, że kilka lat temu nie zdecydowano o ochronie tego wartościowego obiektu.