Nowa wieża widokowa z panoramą na Zalew Szczeciński otwarta dla publiczności

Nowa wieża widokowa z panoramą na Zalew Szczeciński otwarta dla publiczności

Planowane na sobotę, 23 marca, uroczyste otwarcie nowego obiektu w Wolinie przyciągnie miłośników pięknych widoków. Wieża widokowa o wysokości 31 metrów, położona przy ulicy Parkowej na szczycie wzgórza w miejskim parku, zapewni widok na niezwykłe klify nadmorskie w dniach o dobrych warunkach atmosferycznych. Ta nowoczesna konstrukcja była wcześniej znana głównie z lokalizacji – obok słynnej rzeźby Trygława.

Biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, które finansowo podpierało projekt za pomocą środków unijnych, poinformowało, że wieża jest nie tylko nowoczesna, ale też w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada ona m.in. rampy umożliwiające poruszanie się na wózkach, specjalne bariery oraz narracje głosowe. Informacje dla osób niewidomych zostały dodatkowo udostępnione w alfabecie Braille’a.

Wieża widokowa jest częścią większego przedsięwzięcia realizowanego przez gminę Wolin, które obejmuje łącznie 10 hektarów terenu. W ramach tego projektu w parku miejskim powstały ścieżki zdrowia z oświetleniem, odrestaurowano amfiteatr i posąg Trygława, a także stworzono siłownię na świeżym powietrzu i przeprowadzono renowację zieleni oraz polany.

Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 9 milionów złotych. Z funduszy unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 pochodziło blisko 4 miliony złotych. Generalnym wykonawcą prac budowlanych był RSK Wolin Sławomir Zinow, natomiast za przygotowanie projektu odpowiadała Pracownia Architektoniczna Hamer. Nadzór inżynierski nad kontraktem sprawowała firma Najda Consulting.