Słynna atrakcja turystyczna Puszczy Bukowej – Lwia Paszcza, powraca do swojej dawnej świetności

Słynna atrakcja turystyczna Puszczy Bukowej – Lwia Paszcza, powraca do swojej dawnej świetności

Charakterystyczne źródełko znanego jako Lwia Paszcza, ulokowane w dolinie Lisiego Potoku niedaleko miejscowości Płonia, wróciło do swojej oryginalnej postaci. Odnowienie ścieżki spacerowej wraz z tym unikalnym punktem orientacyjnym to marzenie dra Marka Łuczaka, członka Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, które w końcu się spełniło.

Konstrukcja znana jako Lwia Paszcza (Gené Quelle) powstała pierwotnie w 1893 roku. Jej zadaniem było upamiętnienie zasłużonego nadleśniczego Karla Ludwiga Géne z pobliskiego Śmierdnicy. W tamtym czasie źródło zostało otoczone budowlą ozdobioną żeliwnym odlewem głowy lwa. Niestety, pod koniec XX wieku ten unikalny element został skradziony.

Po kradzieży pozostała jedynie rura, przez którą woda przesączała się ledwo widocznie. Rura najprawdopodobniej pękła za wylewką, co skutkowało przeciekaniem wody do pobliskiego mostu. Pierwszym zamiarem dra Łuczaka było odkopanie tej rury, jej wymiana oraz udrożnienie aż do miejsca, w którym woda się gromadzi. To marzenie dra Łuczaka o renowacji Lwiej Paszczy nosiło się z nim już od dawien dawna.

Niestety, nie została przeprowadzona wymiana rury, ponieważ Nadleśnictwo Gryfino sprzeciwiło się tym pracą. Ich obawy dotyczyły potencjalnego negatywnego wpływu na obszar źródła i rosnące tam unikalne rośliny. Zgodzono się jednak na wykonanie nowej ściany czołowej oraz umieszczenie na niej płyty z odlewem głowy lwa.

Podczas procesu uzgadniania szczegółów renowacji, dr Łuczak musiał rozwiązać problem otworzenia głowy lwa. Zaczął od stworzenia 9-kilogramowego modelu maski lwa z gliny. Po wypaleniu maski w piecu, została ona pokryta szkliwem przez Magdalenę Seredziuk-Grąbczewską. W międzyczasie Grzegorz Porzuczek testował różne mieszanki betonu, tworząc alternatywne modele. Ostatecznie wybrano model dra Łuczaka, który został odtworzony za pomocą silikonu odlewniczego. Odlano go ze specjalnie przygotowanej utwardzonej mieszanki betonowej przez firmę Gemstone Grzegorza, która specjalizuje się w produkcji luksusowych kolumn głośnikowych z betonu. Po trzytygodniowym oczekiwaniu, płyta z odlewem głowy lwa była gotowa do zamontowania.

Wszystkie materiały budowlane i narzędzia musiały zostać przetransportowane w głąb lasu, część z nich przeniesiono ręcznie. Na miejscu udało się oczyścić starą fontannę, do której wcześniej spływała woda ze źródła. Pomimo oczyszczenia 5-metrowego odcinka rury przez hydraulika, nie dało to znaczących rezultatów bez wymiany całej rury. Woda nadal przesączała się przez nią. Udało się jednak odnaleźć większość kamieni ze zniszczonego murku i zamontować na nim płytę z Lwią Paszczą.

Warto dodać, że dr Łuczak to inicjator odbudowy wcześniej czterech monumentów znajdujących się w Puszczy Bukowej: pomnik Karla Friedricha Meyera, Heinricha von Meyerincka, miejsce zwanego Cesarką (Kaiserplatz) oraz pomnik Friedricha Iversa.