Rewitalizacja terenu w centrum Szczecina: "Piastów Chill Garden" stanowić będzie miejsce relaksu dla wszystkich

Rewitalizacja terenu w centrum Szczecina: "Piastów Chill Garden" stanowić będzie miejsce relaksu dla wszystkich

Zamienimy zaniedbaną działkę w centrum Szczecina w atrakcyjną przestrzeń rekreacyjną otwartą dla wszystkich – takie plany ma Uniwersytet Szczeciński. Wizualizacje nowego projektu zatytułowanego „Piastów Chill Garden” niedawno pokazał uczelnia. Przestrzeń ta ma powstać przy budynku Wydziału Prawa i Administracji, a fundusze na jej realizację pochodzić będą ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2023.

Teraz nieużywane grunty uczelni przy ul. Narutowicza zostaną przekształcone w nowoczesny ogród, który ma służyć zarówno do odpoczynku, jak i nauki czy integracji społeczności lokalnej. Inwestycja przewiduje stworzenie m.in. miejsc do siedzenia z drewnianą sceną, ławek, stołów, leżaków, hamaków i donic. Obszar ten zostanie upiększony drzewami, krzewami, bylinami oraz trawą i podwyższonymi rabatami.

Według przedstawicieli uczelni, projekt ten łączy nowoczesne rozwiązania architektoniczne i krajobrazowe z estetyką, funkcjonalnością i ekologią. Oświetlenie LED ma zapewnić bezpieczeństwo po zmierzchu, jednocześnie tworząc unikalną atmosferę i podkreślając estetyczne walory ogrodu.

Za pomysł, który zdobył 1826 głosów w ramach SBO 2023, odpowiadają pracownicy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego: mgr Jakub Baranowski, mgr Patryk Kupis, mgr Paweł Nowotko. Projekt architektoniczny powstał w Pracowni Architektury Krajobrazu „Trzy małe drzewka”.

Uczelnia podkreśla, że zwycięstwo w głosowaniu wymagało zaangażowania całej społeczności akademickiej. „Projektowany ogród będzie służył nie tylko do rekreacji, ale również do organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na świeżym powietrzu. Duży nacisk kładzie się na bezbarierowość, co umożliwi łatwy dostęp i komfortowe korzystanie z ogrodu dla osób o różnych potrzebach”, informują przedstawiciele uczelni.