Szczecin wyasygnuje mniejsze środki na organizację finału The Tall Ships Races w porównaniu z poprzednimi edycjami

Szczecin wyasygnuje mniejsze środki na organizację finału The Tall Ships Races w porównaniu z poprzednimi edycjami

Leopold Korytkowski, dyrektor ds. turystyki i wydarzeń w Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, zdradził, że Szczecin planuje przeznaczyć około 8 milionów złotych na organizację finału The Tall Ships Races. Szacuje się, że miejsce wydarzenia odwiedzi od 1,3 do 1,4 miliona gości.

Podczas Komisji ds. Gospodarki Morskiej, Rozwoju i Promocji Rady Miasta Szczecin, przedstawiciele ŻSTW i ZDiTM podali szczegółowe informacje na temat przygotowań do finału The Tall Ships Races. Wydarzenie odbędzie się w dniach 2–5 sierpnia 2024 r. Stanisław Kaup, przewodniczący komisji, podkreślił znaczenie tego wydarzenia dla promocji Szczecina zarówno w kraju, jak i za granicą.

Ponad 65 jednostek planuje zawitać do Szczecina, w tym 9 największych żaglowców klasy „A”. Na liście znajdują się takie jednostki jak niemiecki Großherzogin Elisabeth, norweski Roald Amundsen, polskie Fryderyk Chopina i Dar Młodzieży, brazylijski Cisne Branco oraz ekwadorski Guayas. Statki będą cumować przy nabrzeżach od Porto Grande do Trasy Zamkowej i dalej, do okolic Starego Miasta.

Korytkowski przekazał, że zgodnie z danymi z telefonii komórkowej, podczas ubiegłorocznego wydarzenia Żagle miasto odwiedziło 380 tysięcy osób, z czego 280 tysięcy to unikalni goście. W przypadku The Tall Ships Races liczba odwiedzających może być 3-4 razy większa.

Budżet na organizację finału w tym roku wynosi niecałe 12,5 mln zł, z czego 9,8 mln zł pochodzi z miasta. Jest to o około 8,5 milionów złotych mniej niż w latach 2013 i 2017, kiedy budżet wynosił około 20-21 mln zł. Partnerami imprezy będą m.in. Bank PKO BP, Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście, Ministerstwo Infrastruktury, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Szczecin, Eco Generator, Szczecińska Energetyka Cieplna oraz Kompania Piwowarska.

Podczas trzydniowego wydarzenia zostanie wzmocniona komunikacja miejska poprzez dodatkowe połączenia tramwajowe i autobusowe, które będą prowadzone do 00:30. Największe parkingi będą zlokalizowane na prawobrzeżu, przy ul. Eskadrowej oraz ul. Walecznych.

Co do promocji wydarzenia, Adam Morawski, kierownik ds. referatu i komunikacji społecznej UM Szczecin, poinformował, że miasto zrezygnowało z kampanii billboardowej poza granicami Szczecina z powodu zmniejszonego budżetu. Kampania będzie jednak realizowana w innych kanałach, takich jak radio i Internet.

Finał The Tall Ships Races rozpocznie się 2 sierpnia i potrwa do 5 sierpnia br. Pierwsze jednostki mogą przybyć do Szczecina już od 30 lipca.