Działania podjęte przez władze wobec masowego łowienia martwych ryb na plaży w Lubczynie

Działania podjęte przez władze wobec masowego łowienia martwych ryb na plaży w Lubczynie

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, zwołany na polecenie wojewody zachodniopomorskiego Adama Rudawskiego, zajął się sprawą masowego wyławiania martwych ryb na plaży w Lubczynie. Sprawę tę uważnie obserwują różne służby i inspekcje.

Od 18 czerwca bieżącego roku, blisko 1250 kilogramów martwych ryb zostało zebrane z brzegu przez strażaków i przedstawicieli Wód Polskich. Zbiórka martwych ryb była prowadzona etapami – 50 kg 18 czerwca, następnie 100 kg dnia następnego i aż około 800 kg w kolejnym dniu. Najnowszy zapis wskazuje na zebranie około 300 kg. Według analiz wody z jeziora Dąbie w Lubczynie, które przeprowadzono 19 czerwca, liczba komórek złotej algi wynosi 39 milionów na litr, co nie stanowi zagrożenia dla ryb.

Wojewoda Adam Rudawski uspokaja, że poza incydentem w Lubczynie oraz informacją o śmierci małży w Kanale Stary Kostrzynek, nie otrzymano żadnych niepokojących sygnałów. Nie zaobserwowano śnięcia ryb na Odrze, a badania wody w Widuchowej pokazują bardzo niski poziom złotej algi. Jego słowa dodają pewności co do sytuacji: służby i instytucje stale monitorują rzekę i akweny i są gotowe do działania, nawet podczas weekendu. Możliwość zgłaszania niepokojących sygnałów jest dostępna 24/7 poprzez dyżurnych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 91 43 03 342 lub 696 03 11 68.

Wszelkie najnowsze dane i wyniki badań mają być przekazane przez wojewodę w najbliższy poniedziałek.